HaberlerOrtadoğuSuriye

Abdul Bari Atvan, İsrail’in Suriye Savaş Uçağını Vurmasını Değerlendirdi

Arap dünyasının ünlü yazarı ve uzmanı Abul Bari Atvan, Ray el Yevm gazetesinde kaleme aldığı makalede, Siyonist rejimin Suriye’ye karşı yeni kışkırtıcı girişimlerini işaretle şöyle yazdı: İsrail’in Suriye’ye ait Su-22 savaş uçağını patriot füzesiyle hedef alıp, uçağın pilotu Ümran Meri’yi, Suriye’nin güneyinde uçarken şehit etmesi, Suriye krizinde tehlikeli bir gelişme ve hiç görülmemiş bir provokasyon sayılıyor.

İsrail rejimi, işgal altındaki Golan’ın hava sahasını ihlal ettiği için bu uçağı hedef aldığını iddia etmiştir, ancak Suriye’den gelen resmi açıklamalar; uçağın Suriye, Ürdün üçgeni yakınında Yermük bölgesindeki IŞİD’in silahlı unsurlarının mevzilerini bombalarken düşürüldüğüne vurgu yapıyor.

Bu arada düşündürücü olan konu, bu gerilimin İsrail ordusunun Beyaz Miğferliler denen örgüt mensuplarından 400’ünü işgal altındaki Filistin topraklarına tahliye etmesi üzerinden sadece iki gün geçerken gerçekleşmesidir. Bu unsurlar, ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesinin ardından Suriye’den tahliye edilmeye başladı.

İsrail’in Suriye cephesindeki bu kışkırtıcı ve artan askeri girişimleri, İran-Suriye direniş eksenini dört dörtlük bir askeri karşılaşmaya sürüklemek amacıyla olduğu gayet net olarak anlaşılıyor. İsrail füzeleri üç gün önce Hama bölgesindeki Suriye askeri üssün bombaladı. Basına düşen haberler ise, İsrail’in Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından İran güçlerinin işgal altındaki Golan sınırlarının 100 kilometre uzağına çekilmesine dair önerisinin reddetmiştir.

Suriye uçağının düşürülmesi hem de muhalif silahlı grupların mevzilerini bombalarken bu gruplara destek doğrultusunda Suriye krizinde doğrudan müdahale için İsrail’in yeni planı çerçevesinde mi! Yoksa, Suriye ordu komutanlarına işgal altındaki Golan Tepelerine yakınlaşmaları konusunda bir uyarı mı! Bunu bilmiyoruz.

Rusya, İsrail’in Suriye savaş uçağını düşürmesini protesto etti. Suriye’nin güneyindeki gerilim yeni bir aşamaya evirilmektedir. Suriye savaş uçağının düşürülmesinin bir tesadüf olduğuna inanmıyoruz. Suriye’nin savaş uçağının düşürülmesi, İsrail’in pozisyonunda yeni bir gelişme ve son 7 senede bu cephede olup, İsrail güçlerine hatta bir kurşun bile sıkmayan isyancılara destek için Suriye krizinde doğrudan askeri müdahale doğrultusunda bir çaba sayılıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.