HaberlerIrakİranOrtadoğu

Abdülaziz el-Hekim için yayınlanan başsağlığı mesajları

Irak İslami Yüksek Konseyi lideri Seyyid Abdülaziz Hekim’in Hakkın rahmetine kavuşmasının ardından başta Irak olmak üzere İslam dünyasının dört bir yerinden başsağlığı mesajları da gelmeye başladı.
İran’ın tanınmış İslam alimlerinden ve taklid mercii Ayetullah Safi Gulpayagani, Abdulaziz Hekim’in İslami mücadelede büyük hizmeti geçtiğini belirterek Allah’tan onu şehitlerin mükafatını vermesini temenni etti. Abdulaziz Hekim’in Irak’ın en zor şartlarında halktan kopmadığını ve çok yararlı hizmetlerde bulunduğunu hatırlatan Gulpayagani, onun ülkenin bağımsızlığı yolunda önemli başarılara imza attığını bildirdi.
Öte yandan Irak başbakanı Nuri el’Maliki de, Abdülaziz Hekim’in vefatını büyük kayıp olarak nitelerken, Irak halkı ve Hekim’in ailesine Allah’tan sabrı cemil diledi. Maliki, Hekim’in siyasi alanda yaptığı olumlu işlerinin Irak halkı tarafından asla unutulmayacak kadar çok olduğunu kaydetti.
Bu arada İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Konseyi başkanı Haşimi Rafsancani’nin bürosundan da, Abdulaziz Hekim’in vefatıyla ilgili başsağlığı mesajı yayınlandı. Başsağlığı mesajında, Hekim’in mücadeleci ve halkçı seçkin şahsiyet olduğuna vurgu yapılırken Allah’tan rahmet dileğinde bulunuldu.
Diğer yandan Abdülaziz Hekim’in cenaze merasiminin yarın Tahran’da düzenleneceği bildirildi. Hekim’in naşı Irak büyükelçiliği önünde düzenlenecek cenaze merasiminden sonra Irak’ın Necef kentine intikal edilecek.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (64) içerik yüklenmiştir.