AsyaHaberler

Abdullah Abdullah, Afganistan seçimlerinden çekildi

Afganistan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 1. turunda aday olarak bulunan Abdullah, ülkesi halkının oylarına saygı göstermek ve hilenin tekrarlanmasını önleme niyetiyle seçimlerin 2. turuna katılmayacağını bildirdi.

Afganistan son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, ülkenin bugünkü Cumhurbaşkanı Hamit Karzai’nin tek rakibi olarak bulunan Abdullah Abdullah, Afganistan’ın siyasi-halkçı simaları arasında yaptığı bir konuşmada, son seçimlere hile karıştığının kendisi için ispatlanmış olduğunu, bu nedenle de, hile durumunun bir daha tekrarlanmasına vesile olmamak ve Afganistan halkının oyuna saygı göstermek niyetiyle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turuna katılmaktan vazgeçtiğini açıkladı.

Abdullah bu konuda ayrıca “Geçen Cuma akşamı Hamit Karzai’yle bir oturumumuzda kendisinden seçimlerin şeffaflık kazanması için benim önerdiğim şartları kabul etmesini istedim. Ama o tek bir şartımı bile kabul etmedi” dedi.

Abdullah geçen hafta içerisinde, seçimlerin 2. turu için bazı koşulları ortaya attı. O koşullardan biri, Hamit Kazai tarafından atanmış olan Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanının görevinden alınmasıydı. Abdullah ayrıca, seçimlerin 1. turunda Karzai’nin desteklenmesi konusunda büyük katkıları olan 3 Bakanının da görevlerinden alınmalarını istemişti.

Karzai de, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu yetkililerin görevlerinden alınmalarının mevcut şartlarda ülke yararına olmadığını ifade etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.