AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Abdullah Salih: Katar Emirine Karşı Darbe Olayını Biz Ortaya Çıkardık/ İran Yemen’e Bir Mermi Bile Sokmadı

Yemen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih Yemen El-Yevm televizyon kanalına verdiği röportajda şunları söyledi: ‘Yemen’in, Hamad Bin Halife Al-i Sani liderliğindeki Katar Rejimine karşı Al-i Sani’ye komplo kurmak isteyen Katarlı unsurlar tarafından yapılması planlanan komplo girişiminin ortaya çıkmasında payı vardır ve bu Katarlı unsurların Arabistan’ın desteğini aldığı söylenmektedir.

Katar ve Arabistan arasındaki ihtilaflar, her ikisinin de Vahhabi mezhebine sahip olmasına rağmen, geçmişte biriken konulara dayanmaktadır.

İran, bir mermi bile Yemen’e sokmamıştır. Yemen’in bütün balistik füzeleri, cumhurbaşkanı olduğum dönemde temin ettiğim stratejik rezervlerdir.

Koalisyonun füze ve savaş uçakları Suudi komutanlığı altında bu füzeleri yok edemeyecektir.’

Ali Abdullah Salih Suudi Koalisyonundan Yemen’e karşı savaşı ve hava saldırılarını durdurmasını ve Yemen kuşatmasına bir son vermesini istedi.

Yemen’in eski Cumhurbaşkanı aynı zamanda Yemen’deki bütün yabancı kuvvetlerin çıkarılmasını ve Yemen halkına tazminat ödenmesini istedi.

Suudi hükümeti üç yıl önce, koalisyon adı altında Yemen’e karşı kapsamlı bir savaş başlattı. Bu savaşta şimdiye kadar binlerce Yemenli öldürüldü ve yaralandı ve aynı zamanda ülkenin alt yapı tesisleri tahrip oldu, milyonlarca Yemenli evsiz yurtsuz kaldı, kolera salgını ortaya çıktı ve bu saldırılar ülkeyi kıtlık tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2021 (21) içerik yüklenmiştir.