HaberlerİranOrtadoğu

Abdullahiyan: İran’ın bölge ülkelerindeki müsteşarları terörizmle mücadelede etkili yardımdır

İslami Şura Meclis Başkanı Uluslararası İşler Özel Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran’ın bölge ülkelerindeki müsteşarları terörizmle mücadelede etkili yardım olduğunu söyledi.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yves Rossier ile Tahran’da görüşen Abdullahiyan, İran’ın bölgeye huzur ve istikrarın geri getirilmesinde azimli olduğunu ve bölgesel ve uluslararası krizlerin siyasi çözümünü inandığını ve bu yolda yardımlarını esirgemediğini söyledi.

Bölgedeki gelişmeler ve ABD’nin müdahalelerine değinen Abdullahiyan, ‘’ABD ve müttefiklerinin tekrarlanan hataları mevcut durumun oluşmasına ve Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya kadar terörizmin gelişmesine sebep olmuştur’’ dedi.

Terörizmin herkes için bir tehlike olduğunu belirten Abdullahiayn, ‘’Eğer terörizmle mücadelede ciddi ve toplu işbirliği olmazsa bölge ve dünya barış ve istikrarı tehlike ile karşı karşıya olacaktır’’ dedi.

Arabistan’ın Yemen’e saldırısının bağışlanamaz ve büyük hata olduğunu ifade eden Abdullajhiyan, bölgedeki krizlerin patlama noktasına geldiğini ve önlem alınmadığı durumda herkesin zarar edeceğini ifade etti.

İsviçreli yetkili de ülkesinin İran ile dünya ve bölgede barışın sağlanması için ortak eylemler yapmasının yararlı olacağını ve yanlış bazı hareketlerin bölge ve dünya’da krizlerin artmasına sebep olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.