HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Abdullahiyan: Tampon bölge Suriye toprak bütünlüğünün ihlalidir

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyn Emir Abdullahiyan, Suriye’de tampon bölge oluşturmanın Suriye toprak bütünlüğünün ihlali olduğunu vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Arap ve Afrika bölgelerinden sorumlu yardımcısı Hüseyn Emir Abdullahiyan, yaptığı açıklamada, Türkiye güvenliğinin İran İslam Cumhuriyeti için önemli olduğunu belirterek, Suriye’de tampon bölge oluşturmanın Suriye toprak bütünlüğünün ihlali olduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan açıklamasının devamında, Suriye krizinde ele alınan çözüm yolunun uluslararası hukuk doğrultusunda olması gerektiğini söyleyerek, bu tür gereksiz girişimlerin bölgeyi daha istikrarasız hale getireceğini belirtti ve “Suriye krizi bazı ülkelerin terörizmi araçsal olarak kullanmaya son vermesi ve radikalizmle mücadele etmesi takdirde çözülecektir” diye ekldi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif’in Suriye ziyaretine de işaret eden Hüseyn Emir Abdullahiyan açıklamasının sonunda ayrıca Suriye krizinde tek çözüm yolunun siyasal girişimler olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.