ArabistanHaberlerİranOrtadoğu

Abdullahiyan: Terörizmi Suudi Arabistan körüklüyor

Şeyh Nimr’in adaletsizce idam edildikten sonra Suudi Arabistan Tahran Büyükelçiliği Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağıran İran Dışişleri Bakanı’nın Arap ve Afrika bölgeleden sorumlu Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, insansızca ve sorumsuzca olan bu davranıştan dolayı şiddetle itirazını dile getirdi.

Abdullahiyan, binlerce insansın ölmesine yol açan Mina faciasından daha uzun zaman geçmeden Suudi Arabistan’ın, İslam toplumuna hakaret niteliğinde olan eylemde bulunarak İslam dünyasının önde gelen liderlerinin idamına şahit olunduğunu dile getirdi.

Abdullahiyan, bölgedeki terörizm ve radikalizmin Suudi Arabistan tarafından körüklendiğini ifade ederek, terörizm bahanesiyle Şey Nimr’i idam eden ve yanlış bir politika izleyen Suudi Arabistan’ın, bölgedeki güvenliksizliğin yükselmesinden sorumlu olduğunu konuşmasına ekledi.

Suudi Arabistan’ın Şiilerin haklarına yönelik sistematik olarak aykırı davrandığına işaret ederek, Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride Şey Nimr’e yöneltilen suçlamarın asılsız olduğunu kaydetti.

Suudi Arabistan Maslahatgüzarı da konuyu ülkesine intikal edeceğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Temmuz 2024 (16) içerik yüklenmiştir.