ArabistanHaberlerİranOrtadoğuYemen

Abdullahiyan Yemen konusunu BM ile görüştü

İslami İran dışişleri bakan yardımcısı Hüseyin Abdullahiyan, BM genel sekreterinin Yemen işleri özel temsilcisi ile yaptığı telefon görüşmesinde, Yemenli gruplar arasında İsviçre’de düzenlenen müzakerelerin sonuçlarıyla ilgili görüş alış verişinde bulundu.

Abdullahiyan, telefon görüşmesinde, Yemen’de kalıcı bir ateşkes ve daimi bir barışın sağlanabilmesi için Yemen halkına yönelik muhasaranın son bulması ve ateşkesin sağlanmasının zaruri olduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan, ateşkese rağmen Yemen devlet binaları ve sivil halkın yaşadığı meskuni yerlere yönelik hava saldırılarının devam etmesinin terörist grupların çıkarlarına hizmet ettiğini ve güvensizliğin daha da artmasına sebep olduğunu ve de bu durumun Yemen’in güneyinde durumun daha da çıkmaza girmesine sebep olduğunu söyledi.

Sözkonusu görüşmede BM genel sekreterinin Yemen işleri temsilcisi İsmail Veled eş’Şeyh de, İsviçre’de Yemenli gruplar arasında yapılan son müzakerelere temasla, zor şartlara rağmen Yemenli grupların sözkonusu müzakerelerde ateşkes, tutukluların serbest bırakılmaları, karşılıklı güvenin oluşturulması ve Yemen’in bir çok bölgesine insani yardım gönderilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını ve bunun da önemli olduğunu söyledi.

BM yetkilisi, bu kuruluşun tutumunun İran gibi Yemen meselesinin Yemenli gruplar arasında kalıcı bir anlaşmayla sonuçlanması üzerine olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.