AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

AB,İngiltere ve Fransa’dan İran’a tepki

Kadife devrimi dosyasının 2. duruşmasının da basına açık yapılmasıyla,kirli çamaşırları ortaya çıkan Fransa, İngiltere ve Avrupa Birliği ne yapacağını şaşırdı.

Fransız gazetesi konuyla ilgili verdiği haberinde, İran’da bir Fransız’ın yanı sıra Fransa ile İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliklerinde çalışan 2 yerli memurun mahkemeye çıkartılıp yargılanmaları Avrupa’da bir takım tepkilere yol açtı, diye kaydetti.

Fransız Clotilde Reiss’in, Tahran kargaşa olaylarına karışmaktan yargılanması üzerine Fransa bir bildiri yayınlayarak, Reiss’in suçunu itiraf etmesine rağmen suçlamaları dayanıksız olarak nitelerken, Reiss’in derhal serbest bırakmasını istedi.

Dönem Başkanlığı halen İsveç’in üzerinde olan Avrupa Birliği de, “Bir ülke, bir vatandaş veya AB’nin gözetimi altındaki bir Büyükelçilikte çalışan personel aleyhine yapılan bir girişim, Avrupa Birliği’ne karşı bir girişim olarak algılanır, haliyle bunun sonuçları da olur” diye iddia etti.

Öte yandan İngiliz Dışişleri Bakanı David Miliband de, söz konusu mahkemeye tepki gösterirken, bu girişimin İran tarafından kışkırtma amacıyla sergilenen en son tavır olduğunu iddia etti.

Miliband ayrıca, İngiliz Büyükelçiliğinin dünkü duruşmada yargılanan Baş Yorumcusu Hüseyin Ressam’ın Tahran’da görevini yaptığını söyledi.

Bu arada Babası Fransa Nükleer Enerji Komiseryası üyesi ve annesi de, Fransa Ordusu üyesi olan Clotilde Reiss, Tahran kargaşa olayları sırasında kışkırtıcılık yapmak, istihbarat bilgisi toplamak ve kargaşa olaylarıyla ilgili görüntüler hazırlayıp yurt dışına yollamakla suçlanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (45) içerik yüklenmiştir.