AvrupaHaberlerKafkasya

AB’li bakanlar: Avrupa Birliği-Azerbaycan ilişkilerinin geliştirilmesinden yanayız

AB’li bakanlar Avrupa Birliği-Azerbaycan ilişkilerinin geliştirilmesinden yana olduklarını açıkladı.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov ve Polonya Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Jacek Michalowski, Güney Kafkasya- AB ilişkilerini görüşmek, bölgedeki sorunları yerinden incelemek için Güney Kafkasya turuna çıktı.

Güney Kafkasya turunun ilk durağı olan Bakü’ye gelen bakanlar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve bazı sivil toplum kuruluşları ile görüştü.

Bakanlar, Bakü temaslarının ardından Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.
Toplantıda konuşan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov, görüşmelerde, AB-Güney Kafkasya ilişkileri, Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığı, Yukarı Karabağ sorunu, Hazar’a sınır ülkelerin sorunları, enerji koridorları ve bölgedeki birçok gelişmenin masaya yatırıldığını ve Azerbaycan’ın bu gelişmelere karşı tutumunun aktarıldığını kaydetti.

AB’nin Doğu Ortaklığı projesi kapsamında Azerbaycan’la olan ilişkisini her geçen gün daha artırdığını söyleyen Memmedyarov, AB ile stratejik işbirliğini daha da ilerletmek istediklerini belirtti.

İsveç Dışişleri Bakanı Bildt, AB’nin Azerbaycan’la ilişkilerini geliştirmekten yana olduğunu söyleyerek, bölgenin tam ortasında, Afganistan ve İran sorunlarının merkez üssünde bulunan ülkede istikrar olmasının önemli olduğunu kaydetti.

Yukarı Karabağ sorununa da değinen Bildt, sorunun barışçıl yolla çözülmesine vurgu yaparak bölgede barış ve istikrarın hakim olmasını istediklerini belirtti.

AB’nin Güney Kafkasya ile gelecekte daha fazla işbirliği içerisinde olacağını söyleyen İsveçli Bakan, bölgedeki sorunlara kayıtsız kalamayacaklarını ifade etti.

Polonya Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Michalowski ise AB-Azerbaycan ilişkilerinin ilerletilmesinin öneminden bahsederek, Azerbaycan’ın Avrupa’da yeni pazarlara çıkması gerektiğini söyledi.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Mladenov de Avrupa’nın enerji güvenliğinin temininde Azerbaycan’ın büyük rolü olduğunu hatırlatarak, Bulgaristan’ın Azerbaycan’ın enerji politikasını, üstlendiği petrol ve doğalgaz projelerini desteklediğini fakat sadece enerji alanındaki işbirliğinin yeterli olmadığını ifade etti.

Hem ülkesinin hem de diğer AB ülkelerinin Azerbaycan ile ilişkilerin geliştirilmesini istediğini söyleyen Bulgar Bakan, bunun için bölgede istikrar sağlanmasının şart olduğunu kaydetti.

Bakanların, Bakü ziyaretinin ardından önce Tiflis’e, daha sonra Erivan’a geçecekleri belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.