FilistinHaberlerOrtadoğu

Abluka Karşıtı Filistinli Kadınlar, Gazze’de gösteri yaptı

Gazze’de dün (4 Haziran Perşembe) onlarca kadın Rami El-Hamdallah başkanlığındaki uzlaşı hükümetini protesto amacıyla gösteri yaparak, hükümetten Gazze Şeridi’ne yönelik hukuki ve insani sorumluluğunu yerine getirmesini istedi.

Kendilerine “Abluka Karşıtı Filistinli Kadınlar” adını veren grubun Gazze’deki Başbakanlık binası önünde düzenlediği protesto gösteriye katılan kadınlar, “Ey uzlaşı hükümeti! Bu kadar münafıklık yeter”, “Ey uzlaşı hükümeti! Çektiğimiz sıkıntıların sebebi sensin” ve benzeri ifadeler yazan pankartlar taşıdı.

Grup sözcüsü Rande Es-Suveyriki, protesto gösterisinin uzlaşı hükümetinin göreve gelmesinin üzerinden bir yıl geçmesi münasebetiyle düzenlendiğini söyledi.

Uzlaşı hükümetinden Gazze Şeridi’ne karşı üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini ve dokuz yıldır Gazze Şeridi’ne abluka uygulayan işgal rejimine ablukayı kaldırması için baskı yapmasını istediklerini bildiren Es-Suveyriki, Gazze Şeridi’ne hayatın her alanını olumsuz etkileyen ağır bir abluka uygulandığını ve uzlaşı hükümetinin Gazze Şeridi’ndeki memurların haklarını inkar ederek onlara hiç ilgi göstermediğini ifade etti.

Rami El-Hamdallah başkanlığındaki uzlaşı hükümeti 2 Haziran’da görev süresinin bir yılını tamamladı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (22) içerik yüklenmiştir.