FilistinHaberlerOrtadoğu

Abluka sebebiyle yaşanan yakıt krizi yüzünden Gazze’de hayat durma noktasına geldi

“Himaye” İnsan Hakları Merkezi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne ve uluslararası topluma çağrıda bulunarak, Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın kaldırılmasını ve abluka nedeniyle Gazze’de oluşan kötü koşullara son verilmesini istedi.

Himaye Merkezi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Gazze Şeridi’ne yakıt ve temel ihtiyaç maddelerinin girişinin engellenmesinin büyük bir krize yol açacağına dikkat çekerek, insanların ihtiyaçlarının Filistin halkına baskı ve siyasi amaçlarla şantaj aracı olarak kullanılmasını kınadı. İnsan hakları merkezi, bu durumun uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı olduğuna dikkat çekti.

Elektrik santralinin durması nedeniyle Gazze Şeridi’nde Cuma gününden bu yana çok zor koşulların yaşandığını ifade eden Himaye Merkezi, işgal rejiminin Gazze Şeridi’ne uyguladığı abluka yüzünden sınırlı miktarda yakıt girdiğini ve özellikle mutfak tüpünde sıkıntı olduğunu, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki tünellerinde kapalı olduğunu bildirdi.

Birçok kişinin hayatının tamamen durduğunu, işyerlerine ve bir yerden diğer bir yere gidemez hale geldiklerini belirten Himaye Merkezi, öğrencilerin de okula gitmekte ve sınavlara hazırlanmakta zorlandıklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.