FilistinHaberlerOrtadoğu

Ablukanın olumsuz etkilerini görmek için herkes Gazze’ye davet edildi

Filistin Hükümeti sözcüsü ve Başbakanlık Enformasyon Dairesi Başkanı İhab El-Ğasin, herkesi Gazze Şeridi’ni ziyaret etmeye ve Gazze halkının abluka altında çektiği sıkıntıları yerinde görmeye davet etti.

El-Ğasin, bugün (19 Kasım Salı) Gazze’de Filistin Parlamentosu binası önünde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, yedi yıldır uygulanan haksız abluka ve kapıların kapalı olması nedeniyle Gazze halkının oldukça zor insani şartlarda yaşam savaşı verdiğine dikkat çekti.

Ablukanın Gazze Şeridi’nde hayatın her alanını olumsuz etkilediğini bildiren El-Ğasin, işgal rejiminin kontrolündeki kapılardan hastaların birçoğunun çıkamadığını, Rafah Sınır Kapısı’nın da kapatılmasıyla tonlarca ilacın Gazze Şeridi’ne giremediğini, çok sayıda hastanın tedavi için Gazze dışına çıkamadığını ve hayatını kaybettiğini söyledi.

Ablukanın uzun vâdede vereceği zararlara da işaret eden El-Ğasin, Gazze halkını topluca cezalandırmak anlamına gelen bu cinayet karşısında Arapların ve İslam ülkelerinin sessizliğini eleştirdi.

Fetih Hareketi’ne seslenerek bölünmüşlüğe son verilmesi çağrısında bulunan El-Ğasin, Filistinli tüm gruplardan Gazze Şeridi’nde abluka altında yaşayan Filistinlileri tüm dünyada savunmalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.