AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

AB’nin İran doğal gazına ihtiyacı var

Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder, Avrupa Birliği’nin İran doğal gazına ihtiyacının olduğunu belirterek, ”Ancak, İran’ın bu konuda ikna edilmesi lazım. AB İran’a siyasi yaptırım uygulayabilir” dedi.

Kazakistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kazenerji ve Astana Valiliğinin, Kazakistan Petrol ve Gaz Endüstrisinin 110. kuruluş yıldönümü dolayısıyla organize ettiği enerji haftası etkinlikleri çerçevesinde, Astana Bağımsızlık Sarayında dün başlayan 4. Avrasya Enerji Forumu’na konuşmacı olarak katılan Almanya Eski Başkanı Gerhard Schröder, Nabucco projesinin Avrupa Birliği açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Gazprom şirketinin yürüttüğü Güney Akım Projesinde danışman olarak da görev yapan Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Nabucco projesinde gaz tedarikçisi olarak Azerbaycan, Türkmenistan ve İran’ın öne çıktığını ancak, İran’ın ikna edilmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği ülkelerinin bölgeden gelecek gaza ihtiyacının bulunduğunu anlatan Schröder, İran’a karşı siyasi yaptırımlar uygulanabileceğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.