AmerikaAvrupaDünyaHaberlerİranOrtadoğu

AB’nin İran’a yönelik dördüncü yaptırım paketinin detayları

AB, İran’a karşı düşmanca tavrının devamında, İnsan hakları meseleleri bahanesiyle ve İran’ın Ukrayna’daki savaşa Rusya’ya eşlik ettiği iddiasıyla, Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında onaylanan İran’a yönelik dördüncü yaptırım paketinin ayrıntılarını açıkladı.

İRNA haber ajansının bildirdiğine göre AB dün (Pazartesi) , insan hakları meseleleri bahanesiyle ve İran’ın Ukrayna’daki savaşa Rusya ile birlikte olduğu iddiasıyla 18 İranlı şahsiyet ve 19 kurumu, İran karşıtı yaptırımlar listesine alındığını duyurdu.

AB’ye göre yaptırım uygulanan kişi ve kurumların mal varlığı bloke edilip, AB’ye bağlı şirket ve vatandaşlarının bunlarla mali ve finans işlemlerde bulunmaları yasaklanmıştır. Yaptırım uygulanan gerçek kişilerin AB’ye üye ülkelerine seyahat etme hakları kaldırılırken bu ülkelere girişleri veya geçişleri yasaklanmıştır.

Habere göre AB’nin insan hakları bahanesiyle İran’a yönelik yaptırım listesi 173 kişi ve 31 kuruluşa yükseldi.

İran İslam Cumhuriyeti daha önce Batı’nın müdahaleci davranışlarının sonuçları konusunda uyarılarda bulunarak  benzer eylemlerin karşılıksız kalmayacağını belirtmişti./

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.