HaberlerİranOrtadoğu

AB’nin suçluları desteklemesi kabul edilemez

İran yargı erki başkanı birinci yardımcısı Reisi, bazı Avrupa ülkeleri ve AB’nin İran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan kargaşaların sanıklarını desteklemesinin şaibeli bir durum olduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği’nin Tahran’da son kargaşaların sanıklarının yargılanma süreci ile ilgili yayınladığı bildiriye değinen Reisi, söz konusu Avrupa ülkelerinin ve AB’nin hassasiyetlerinin olaylar çıkmadan önce ortaya çıkmış olması gerektiğini ve onların kendilerine başka ülkelerin iç işlerine müdahale etme izni vermemeleri gerektiğini kaydetti.
Reisi, özellikle İngiltere başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin İran’ın iç işlerine karışmalarının yakışıksız ve hukuk açısından kabul edilemez bir durum olduğunu belirterek İran İslam cumhuriyetinin hiçbir ülkenin İran’ın iç işlerine müdahale etmesine tahammül etmediğini ve etmeyeceğini vurguladı.
Yargı erki başkanı birinci yardımcısı Reisi, bir veya bir kaç Avrupa vatandaşının suçlu olarak bir mahkemede yargılanmasının tüm Avrupa Birliği’nin yargılanması anlamına geldiği iddialarının da asla kabul edilebilir bir durum olmadığını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.