FilistinHaberlerOrtadoğu

Açlık grevinde olan Filistinli esirlerin zaferi kesindir

Geçtiğimiz hafta Filistin gelişmeleri daha çok direniş sembolleri Filistinli esirlerin yeni tur intifada haberlerinin etkisinde kaldı.

Alınan birçok haber Filistinli esirlerin Siyonist rejime karşı direnişlerine desteğin arttığını belirtiyor. Filistinli esirlerin başlattığı açlık grevinin yayılması ile Filistin İslami direniş hareketi HAMAS’tan bir yetkili, açlık grevinde olan esirlerin zaferinin kesin olduğunu vurguladı. Halit Beteş Arap ülkeleri ve uluslararası toplumların Filistinli esirlerin durumuna kayıtsız kalmalarını eleştirerek, grevdeki esirlerin zaferinin kesin olduğunu, esirlerin başına gelecek her türlü acı olayın HAMAS tarafından ateşkesin ihlali anlamında olduğunu belirtti.

Halit Beteş ayrıca Filistinli esirlerin bu hareketle, mazlumiyetlerini dünyaya duyurmak istediğini, bu yolda zaferin şüphesiz onlara ait olduğunu belirtti. HAMAS yetkilisi Arap ve İslami ülkelerin Filistin’e destek vermeleri durumda Siyonist rejim ile mücadelenin daha etkili ve hızlı olacağını sözlerine ekledi.

Bilindiği gibi yaklaşık 5 bin Filistinli, Siyonist rejimin hapishanesinde çok kötü şartlarda yaşıyor. Filistinli esirlerin açlık grevine paralel olarak Filistin halkının onlara destek ve dünya toplumunun dikkatini bu konuya yöneltme çabaları da arttı.

Bu bağlamda HAMAS siyasi büro başkanı Halit Meşal Filistinli esirlerin serbest bırakılması için uluslararası toplum ve Arap dünyasından Siyonist rejime baskı uygulamasını istedi. Filistin enformasyon merkezinin bildirdiğine göre Siyonist rejim Filistinli tutsaklara karşı en acımasız fiziki ve psikolojik işkencelere başvuruyor. Tabi Siyonist rejim, uluslararası toplumun sessizliğinden dolayı bu konuda daha da küstahlaşarak özgürce vahşet politikalarına devam ediyor.

BMT insan hakları konseyi özel sözcüsü de Siyonist rejimin Filistinli esirlere karşı cinayetlerini doğrularken, bu cinayetlerin devam etmesinden dehşete kapıldığını söyledi. Richard Folk yayınladığı raporunda 1967’den itibaren aralarında 23 bin kadın ve 25 bin çocuğun da bulunduğu toplam 750 bin Filistinli Siyonist rejim hapishanesinde tutulmuştur.

Filistin özerk teşkilatı esirler bakan yardımcısı Ziyad Abu-eyn de uluslararası toplumu Siyonist rejimin suç ortağı olduğunu belirterek, Filistinli esirlerin yaşadıkları korkunç şartları protesto etmek için açlık grevine başladıklarını, isteklerinin gerçekleşmesine kadar da grevin süreceğini belirtti.

Siyonist rejimin insanlık ayıbı hapishanelerinde bulunan Filistinli esirler 17 Nisan tarihinden itibaren süresiz açlık grevine başladılar. Filistinli esirlerin grevi ve Filistin halkının onlara verdiği destek, siyasi yorumcular tarafından esirler intifadası olarak adlandırılmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.