FilistinHaberlerOrtadoğu

Açlık grevindeki Ürdünlü esirlerin sağlık durumunun kötüye gittiği bildirildi

Filistinli Esir Kulübü, işgal zindanlarında açlık grevi eylemine başlayan ve Soroka Hastanesi’nde tutulan Ürdünlü esirlerin açlık grevine başlamalarının üzerinden iki ay geçtiğini ve sağlık durumlarının her geçen gün daha da kötüye gittiğini açıkladı.

Esir Kulübü dün (8 Temmuz Pazartesi) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, açlık grevindeki Ürdünlü esirlerin hepsinde aşırı kilo kaybı olduğunu, yürümekte zorluk çektiklerini, göğüs ve mide ağrılarının olduğunu belirtti.

Esir Kulübü avukatı Fevvaz Şeludi, Akdeniz humması hastası esir Muhammed Er-Rimavi’nin Soroka Hastanesi’nde yatan esirler içinde durumu en ağır olan esir olduğunu bildirerek, Er-Rimavi’nin ciğerlerinde sorun ve midesinde yara olduğunu, aşırı derecede kilo kaybettiğini söyledi.

2 Mayıs’tan bu yana açlık grevi eylemini sürdüren Er-Rimavi’nin kan kusmaya başladığını ifade eden Şeludi, doktorların mide ve kalp rahatsızlığı da çeken esirin gerekli ilaçları almazsa hayati tehlikesinin olduğunu söylediklerini açıkladı. Esir Kulübü avukatı, çektiği tüm sıkıntılara ve sağlık sorunlarına rağmen esir Muhammed Er-Rimavi’nin açlık grevi eylemini sürdürmekte kararlı olduğunu bildirdi.

Açlık grevindeki Ürdünlü esirlerin nakledildikleri hastanelerde sağ ayaklarının ve sol ellerinin yataklara kelepçeyle bağlandığını söyleyen Şeludi, işgal güçlerinin esirleri kasıtlı olarak dış dünyadan soyutladığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.