HaberlerKuzey Amerika

Açlık grevine başlayan Kızılderili Şefi sonunda amacına ulaştı

Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper’ın, randevu taleplerine olumsuz yanıt vermesi üzerine açlık grevine başlayan Kızılderili Şefi, sonunda amacına ulaştı.

Başbakan Harper, açlık grevi devam eden Attawapiskat yerlilerinin lideri şef Thresa Spence ve kabile şeflerinden oluşan bir delegasyonla 11 Ocak günü bir araya gelecek.

Başkent Ottawa’da 25 gündür sadece balık yiyip su içerek açlık grevi eylemi yapan Şef Thresa Spence, ”Çok mutluyum. Başbakan ve devlet yetkilileriyle 11 Ocak’ta buluşacağız. Ancak görüşme yapılıncaya kadar eylemime devam edeceğim” dedi.

Spence’in sözcüsü Danny Metatawabin ise açlık grevinin Kanada Genel Valisi David Johnston ve Ontario Başbakanı Dalton McGuinty ile görüşme gerçekleşinceye kadar süreceğini açıkladı.

Öte yandan şef Thresa Spence’in açlık grevine destek için ülke genelindeki yerlilerin başlattığı İdle No More (Artık Durmak Yok) eylemi de devam ediyor. Kanada genelindeki onlarca şehirde, bazen AVM’lerde gösteri yapan yerli gruplar, zaman zaman da köprüleri, otoyolları ve tren yollarını trafiğe kapatıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.