HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

Adalet yanlıları emperyalistlere karşı ortak bir cephe kurmalılar

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, adalet ve özgürlük yanlısı milletler ve devletlerin, emperyalistlerin sultacı siyasetleri karşısında ortak cephe kurulması gerektiğini söyledi.

Ahmedinejad, Karakas’ta İran ve Venezüella ortak heyetler oturumunda yaptığı konuşmada, milletlerin dünyada adalete ve özgürlük esasına dayalı yeni bir sistemi oluşturmak için aralarındaki işbirliklerini ve ilişkilerini geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

İran cumhurbaşkanı, dünya emperyalizminin, milletlerin istemesi halinde, milletlerin ilerlemesi ve kalkınmasını asla etkilemeyeceği ve önleyemeyeceğini belirtirken, Venezüella devleti ve halkının dünyanın zorba güçleri karşısında cesaretle direnmesinin takdire şayan olduğunu söyledi ve “İran, Venezüella her alanda ilişkileri en üst düzeye çıkarmak istemektedir” dedi.

Ahmedinejad, iki ülke arasında, tarım, sanayi, ticaret, bilim ve teknoloji, mesken ve enerji gibi alanlarda işbirliklerini çok iyi olarak nitelerken, “iki ülke ilişkileri geliştirmek için çok iyi potansiyele sahiptir” dedi.

Sözkonusu oturumda Venezüella cumhurbaşkanı Hugo Chavez’de, iki ülke ilişkilerinin gelişmesinden ve İran’ın Venezüella’ya her alanda desteğini takdir ederken, İran ve Venezüella hükümetlerinin, dostça ve bağımsız ülkeler olarak her alanda ilişkileri geliştirmekte olduğunu söyledi.

İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad, geçen Salı günü Latin Amerika’ya gitmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.