Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Adaleti hakim kılmak için ilerleyeceğiz

İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, dünya emperyalizmine karşı mücadele etmenin İran İslam İnkılabı ve İslam hükümetinin temel şiarlarından olduğunu söyledi.

İran’da hükümet haftası münasebetiyle cumhurbaşkanı ve bakanlar kurulu ile hükümetin üst düzey yetkililerini kabulünde konuşan Ayetullah Hamanei, İran İslam İnkılabı’nın 30 yılı geride bırakmakta olduğunu ve bundan sonraki dönemin İran’ın ilerleme ve adalet olacağının altını çizdi ve “Bütün çalışmalar bu esas üzerine yoğunlaşmalıdır” ifadesini kullandı.

İslam İnkılabı rehberi, hükümetin, milli izzet ve istiklal kararlılığını da överek, milli kimliğe inanmak ve onunla iftihar etmenin gerçek bağımsızlığın temellerinden olduğunu söyledi.
Ayetullah Hamenei, İslami İran hükümetinin, çok tehlikeli olan batılılaşma (garbzede) ve sekülerizme olan gidişatın önünde büyük bir set olmasını da takdir etti.

Nükleer enerji konusunda İran’ın kararlı duruşunun ve hakkından taviz vermeyen ilkesinin gurur verici olduğunun altını çizen İslam İnkılabı rehberi, bunun ülkenin en önemli savunmalarından biri olduğunu hatırlatarak; batılı bazı ülkelerin kendi şom arzularını İran’a dayatmak istediklerini ama İran halkı ve devletinin onların bu isteklerine karşı direndiklerini kaydetti ve “İran, bu azimli ve ilkeli kararlılığıyla nükleer enerji alanında önemli ilerlemeler kaydetti” ifadesini kullandı.

İran İslam İnkılabı rehberi, 20 yıllık kalkınma programını, “İran’ın İlerlemesinin Gerçek Yol Haritası” olarak niteleyerek, bu yol haritasının dikkatle uygulamaya konmasının zaruri olduğunu söyledi.

İran İslam İnkılabı rehberi konuşmasının ayrı bir yerinde, bugün uluslararası emperyalizmin himayesinde ve onların mali ve askeri desteğinde faaliyetlerini sürdüren İran İslam Cumhuriyeti karşı münafık teröristlerce İslam İnkılabının başında düzenlenen terörist saldırıda hayatını kaybeden cumhurbaşkanı Recai ve başbakan Bahoner ile hükümetin diğer üyesi olan şehidleri rahmetle yaddetti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.