HaberlerOrtadoğuYemen

Aden’deki Suudi şovu kısa sürdü

Yemen firari müstafi Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve eski Başbakanı Halid Bahhah’ın, şov amacıyla ve sözde hükümet çalışmalarına Aden’de devam edeceği bahanesi çerçevesinde dün geldiği kentten birkaç saat sonra ayrılma mecburiyetinde kaldığı bildirildi.

Lübnan el-Ahd internet sitesinin bildirdiğine göre firar ettikten sonra Arabistan’da Suudi rejiminin desteği altında Yemen’e yönelik komplolarını sürdüren eski başbakanı Halit Bahhah, dün Cumartesi büyük propagandalarla Aden kentine gelmiş, ancak Aden’de şiddetli çatışmalar karşısında fazla devam edemeyerek üç saat sonra şehri tekrar terk etme mecburiyetinde kalmıştır.

Öte yandan Yemen eski dışişleri bakanı Riyad Yasin, BBC’ye yaptığı açıklamada Bahhah’ın Aden’e yerleşmesinin, Mansur Hadi grubunun bu şehrin kontrolünü elinde bulundurduğunu iddia etmişti.

Ancak uzmanlar Arabistan’ın Bahhah’ı Aden’e göndererek kendi güçlerine moral vermek ve geniş karalama kampanyası sürdürmek hedefini taşıdığını ancak Bahhah’ın Aden’de kalamayarak tekrar firar etmesinin bu propaganda’nın kendi aleyhlerine çevrildiğini belirtmekteler.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.