HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Adil ortamda ABD ile diyaloğa hazırız

İslami Devrimi’nin 30. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Tahran’ın Azadi meydanında konuşma yapan Ahmedinejad, Obama’ya hitaben, “değişim temelden gerçekleşmeli. Taktik değil. İran halkı gerçek değişikliklere olumlu yaklaşır ve adil ortamda diyalog için hazırdır”şeklinde konuştu.

İslami Devrimi’nin 30. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde bugün Tahran’ın Azadi meydanında halka hitaben konuşma yapan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İslami Devrimi’nin başlangıcından itibaren insanoğlunun tarihinde büyük değişiklikler meydana geldiğini ve dalgaları tüm siyasi, kültürel ve sosyal münasebetleri üzerinde büyük etki yarattığını söyledi.

İran’ın tüm dünyaya ait olduğunu ve İslami Devrimi’nin İran’ın düşünce ve yüreğinden ortaya çıktığını ifade eden Ahmedinejad, Devrim İran halkı için bağımsızlık ve özgürlük getirdiğini, insani ve ilahi hüviyetini ihya ettiğini ve bunların yanısıra pek çok getirileri olduğunu belirtti.

Konuşmasının devamında İran’ın ilim alanındaki getirilerine işaret eden Mahmud Ahmedinejad, “İran daha önce emperyalistin sömürgeciliği dolaysıyla ilim kafilesinden geri kalmıştı”diyerek. Devrim’den önce İran nüfusunun %50’si okuma yazarlık bilmezken, İslami Devrimi’nden sonra okur yazarlığın oranı %86’ya ulaştığını, Devrim’den önce öğrenci sayısı 176 bin kişi iken, son yaıllarda üniversite öğrenci sayısında kaydedeğer artış gösterildiğini ve miktarı 3 milyon 572 bin kişiye ulaştığını kaydetti.

Ahmedinejad, İslami Devrimi’nden sonra İran’lı bilimadamlarınca pek çok başarı ve buluşlara imza atıldığını ve yalnız bu yıl zarfında 20 binden fazla bilimsel makale yayınlandığını vurgularken, İran’ın, nano teknolojisinde dünya ülkeleri arasında üst sıralarda yer aldığının altını çizdi.

Konuşmasının diğer bölümünde Obama’nın ortaya attığı “değişim” sloganına değinen Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Obama’ya hitaben, “değişim temelden gerçekleşmeli. Taktik değil. İran halkı gerçek değişikliklere olumlu yaklaşır ve diyalog için hazırdır”şeklinde konuştu.

Ahmedinejad, “bu diyalog adil bir ortamda gerçekleşmeli”diye hatırlattı.

Cumhurbaşkanı ayrıca Bush ve adamlarının cezalandırılmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (19) içerik yüklenmiştir.