EyyamullahHaberlerİranOrtadoğu

Adım Adım İnkîlaba: 10 Şubat 1979

Silahlı çatışmaların başlamasıyla Hava Kuvvetlerindeki inkılâpçı güçler, halkı silahlandırmak gayesiyle, askerlikten terhis belgesi gösteren herkese bir tüfek ve 7 mermi dağıtmaya başladılar.

Bugün İran’da İslam İnkılabı’yla doğan Şafak’ın 10. günü. Yani şah rejiminin son kaleleri ve son umutlarını da tamamen yitirdiği ve ABD sulta ve sömürüsünün İran’da son bulduğu günün yıldönümü…

Yarın,İran halkı İmam Humeyni’nin önderliğinde kazandığı bu bağımsızlık ve kurtuluşu büyük bir coşkuyla kutlayacak ve Batı uşağı olan siyonist dostu Pehlevi Şahlığı, bizzat halkın gayret ve fedakarlıklarıyla ebediyen tarihin çöplüğüne atılarak, Müslüman İran halkının İslam Devletini kurabilmesinin önündeki en önemli engeller kaldırılmış olacak…

Bundan 30 yıl önce, bugüne tekabül eden 10 Şubat 1979’da, İran halkının gerçekleştirdiği büyük İslam İnkıllabının 10 gün süren şafağının onuncu gününü yaşıyordu İran…Bugün, öğleden sonra saat 4 buçukta, halkla, Şah’a bağlı Özel Muhafız Alayı arasında gerçekleşen 5 saatlik bir silahlı çatışanın ardından, Tahrannew karakolu halkın eline geçti.. Bundan sonra, bütün karakollar ard arda halkın hücumuna uğrayıp teslim oldular.

Tahran Sıkı Yönetim Komutanı, 40 No’lu bildirisiyle, sokağa çıkma yasağının öğleden sonra saat 4 buçuktan sabah saat 5’e kadar uzatıldığını bildirdi. Halkın karakollara saldırmaya başlamaları üzerine Tahran Valisi de aynı gün sokağa çıkma yasağının öğle saat 12’ye kadar çıkartıldığını açıkladı.

Tahran askeri Valisi General Rahimi, daha önce ABD’lilerden alınmış talimatlar doğrultusunda, kendisine bağlı birliklere, ani bir operasyonla tüm dini liderleri tutuklayıp, uçakla onları, İran’a ait adalardan birine göndermelerini emrediyor. Bu emir kâğıdına ek olarak liste halinde kimlerin tutuklanmaları gerektiği de ilave ediliyor. Bu listenin başında İmam Humeyni(as), Ayetullah Talegani ve Mehdi Bazergan’ın adları yer almakta.

İmam Humeyni, Tahran askeri Valisinin sokağa çıkma saatleriyle ilgili son bildirisini “geçersiz” ilan ederken “Bugünkü bildiri, bir hile ve şeriata aykırı olarak alınmış bir karardır. Kimse ona itina etmesin!…Eğer bu kardeş katliamına son verilmez ve Özel Muhafız Ordusu kendi birliklerine dönmezlerse, Allah’ın izniyle son kararı alırız” diye uyarıda bulundu.

Bu sürede ellerine silah geçen siviller, Hava Kuvvetleri personelinin yardımına koşarak onlarla birlikte çatışmalara katıldılar. Sokak çatışmaları bugün daha fazla şiddet kazandı.

Halk her tarafta kum çuvallarıyla siperler oluşturmaya başladı.

Milli Tabipler Teşkilatı ve İmdat Merkezi bugünkü şehid sayısını 126, yaralı sayısını da, 634 kişi olarak ilan etti.

Kıbrıs Komünist Partisi, ABD’nin casusluk teçhizatlarının İran’dan Kıbrıs’a taşındığını bildirdi.Bu da ABD’nin artık yenilgiyi kabullendiğini ve İran’ın, İran halkının eline geçtiğini kabul ettiğinin belirtisiydi.

Bunun bir başka adı da “İnkılab” ,yani “Devrim”di!

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.