EyyamullahHaberlerİranOrtadoğu

Adım Adım İnkîlaba: 11 Şubat 1979

İran halkının İmam Humeyni liderliğindeki azimli mücadelesi sonuca ulaştı ve İslam İnkılabı bugün zafere ulaşarak ABD’nin sultasına son verip şah düzeninin son kalıntılarını da yerle bir etti.

Kırksekiz yıl önce, yani 1962’de İran halkının İmam Humeyni liderliğinde başlattığı azimli mücadele bugün zafere ulaştı ve Şah rejiminin Silahlı Kuvvet Komutanları, İmam Humeyni’yi ziyaret ederek,ABD jandarması şahın kendilerine taktığı apoletleri söküp makamlarından istifa ettiler ve mücadele boyunca halkın bu haklı kıyam ve uyanışını sindirmeye çalıştıkları için af talebinde bulunarak İmam Humeyni’ye biat ettiler.

Bugüne tekabül eden 11 Şubat 1979’da, Şahpur Bahtiyar ve Mehdi Bazergan’a yakın kimselerin girişimleriyle tarafların ortak bir toplanda bulunmaları kararlaştırıldı. Bu toplantıda Bahtiyar’ın istifasını sunması bekleniyordu. Bahtiyar bu toplantıya gelmedi ama istifa mektubunu toplantıya gönderdi.

Kazvin Zırhlı Ordusu dâhil birkaç şehrin askeri birlikleri Tahran’a doğru yola çıktı. Halk onların Tahran’a girişini engellemek için Tahran-Kerec yolunu kapattı.

Tahran sokaklarında geçen günden itibaren, halkla Özel Muhafız alayı güçleri arasında başlayan silahlı çatışmalar doruk noktasına ulaştı.

Son çatışmalar yüzünden Tahran Morgu, sokakta şehit düşüp kimlikleri henüz tespit edilemeyen naaşlarla dolup taştı.

Ordunun silahları, Evin siyasiler hapishanesi, Saltanatabad’daki SAVAK merkezi, Senato ve Şura Meclislerine ait binalar, radyo ve televizyon, Başbakanlık, Jandarma ve polis karakolları halkın eline geçti.

SAVAK Başkanı Nesiri, Kürdistan halkı katili Salarcaf ve Korgeneral Rehimi halk tarafından tutuklandı. Birkaç askeri komutan da, direndikleri için çatışmada öldü.

Şahlık rejiminin ana organlarının çökmesi üzerine İmam Humeyni halkı sükûnete ve eski düzen ortamını yeniden kurmaya çağırdı.

İran’da 2500 yıllık Şahlık düzeni böylece, dağılırken, İmam Humeyni’nin liderliğinde kendini gösteren İslam İnkılâbı zaferini ilan etti.

İmam Humeyni halka hitaben yaptığı yeni bir konuşmasında, İslam İnkılâbının düşmana galip gelme açısından henüz sona ermediği, düşmanın her tür hile ve desise araçlarına sahip olduğu, bu yüzden eski iktidarını yeniden elde edebilmek için elinden gelen her tür hile ve komploya başvurabileceği konusunda halkı uyardı ve inkılâbçı ruh halleri ve hassasiyetlerini olduğu gibi korumaya ve rehberlik buyruklarına da bağlı kalmaya davet etti.

İslam İnkılâbının olayları öyle bir hızla gelişti ki, Amerikalı yetkililer bile son günlerde, İnkılâbın zafere erdiğine inanamamış ve bu inkılabın güç aldığı prensipleri hala anlayamamışlardı. “Beyaz Saray”, “Brejenski” aracılığıyla “Solivan”a “Acaba İran’da hala darbe imkânı var mı?” diye soracak ve İran gibi güçlü bir jandarmasını kaybetmeyi hiçbir zaman sindiremeyen ABD, İran’ı yeniden sömürüsü altına alabilmek için defalarca darbe girişimlerinde bulunmaktan, İran’a karşı Saddam aracılığıyla tam 8 yıl sürecek bir savaş çıkartmaktan, mezhep ihtilaflarını körükleyip ambargolar uygulamaktan vazgeçmeyecek, ama Yüce Allah’ın yardımıyla İran’ı dize getirmeyi başaramayacaktı…

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.