EyyamullahHaberlerİranOrtadoğu

Adım Adım İnkîlaba: 5 Şubat 1979

İslam inkılabını zafere götüren sürecin 5. gününde CIA dönem başkanı, İran’da yaşanan olayları öngörmekte başarısız olduklarını itiraf ederken, Mehdi Bazergan’ın başbakanlığı resmen açıklandı.

Mehdi Bazergan’ın inkılap konseyi tarafından geçici hükümetin başbakanlığına getirildiğini içeren bildiri, Rafsancani tarafından okundu. Bazergan daha sonraki icraatı ile de ispat ettiği “Bu göreve layık olacak liyakat ve itibara sahip olmadığım halde seçildim” açıklamasını yaptı.

İmam Humeyni(as) halktan Bazergan hakkındaki görüşlerini basın aracılığı ile bildirmelerini istedi. Bu arada Bazergan da şah rejiminin son gayri meşru başbakanı Bahtiyar’ın tehditlerinden korkmadığını açıkladı.

Bahtiyar’ın şansının günden güne azaldığını gören Amerika, dışişleri bakanlığı sözcüsü aracılığı ile Bahtiyar’ın illegal hükümetine destek eğiliminden söz etti.

CIA dönem başkanı, İran’da yaşanan olayları öngörmekte başarısız olduklarını, 15 yıl sürgünde yaşayan 78 yaşındaki bu adamın (İmam Humeyni(as)) İran milleti arasında vahdet ve birlik sağlayabileceğini tahmin edemediklerini itiraf etti.

Milli eğitim, Maliye ve adalet bakanlıkları gibi bazı bakanlıklar ordu birlikleri tarafından işgal edilirken, 22 milletvekili daha Milli Şura meclisinden istifa etti.

İran’dan 8 bin yahudi işgal altındaki Filistin topraklarına göç etti. Kissinger ise İran’da yaşanan İslam inkılabının başka ülkelere de sıçramasından kaygı duyduklarını açıkladı.

Ağacari kentinde şah rejimine karşı düzenlenen protesto gösterisinde ise bir kaç vatandaş şehit edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.