EyyamullahHaberlerİranOrtadoğu

Adım Adım İnkîlaba: 6 Şubat 1979

İslam İnkılâbı Konseyi’nin önerisi üzerine İmam Humeyni-ks- geçici hükümeti halka tanıttı.

Bundan tam 30 yıl önce, bugüne tekabül eden 6 Şubat 1979’da; İmam Humeyni tek başına bütün şah rejimi ve bu rejimin güçlerini karşısına alarak inkılabı selametle kurtuluş sahiline yaklaştırırken; onu ve halkı askeri bir darbe veya hava saldırılarıyla korkutup sindirmeyi planlayan şah rejiminin atamalı başbakanı Bahtiyar’ın da bilfiil hazır bulunduğu bir merasimle Hava Kuvvetlerinin “Fantom” savaş uçakları ve roketlerle silahlandırılmış askeri helikopterler Tahran semalarında ses duvarını aşarak alçak uçuşlar yaptılar.

İmam Humeyni-ks – ise bunlara zerrece aldırmayarak geçici hükümeti tanıtma merasiminde yaptığı konuşmada “Bu ülkenin yararına olacak akıllıca iş, Bahtiyar ve Ordunun İslam İnkılâbı karşısında olumlu tepki göstermeleri ve bu Müslüman halkı karşılarına almamalarıdır” diye vurguladı.

Tahran Din Adamları Camiası’nın halkı Mehdi Bazergan hükümetini teyit etmeye ve destek vermeye çağırmasıyla halk tekrar sokaklara dökülerek Bazergan hükümetini teyit ettiğini ilan etti.

Fransa haber ajansı “Cephe-i Milli (Ulusal Cephe) devlet teşkilatları, yetkililer ve halkı Bazergan hükümetini desteklemeye davet etti” diye kaydetti.

Bazergan geçici hükümetin ilk Başbakanı olarak yaptığı ilk röportajında kendi programları ve hükümetin vazifelerini anlattı.

Bazergan bugün ayrıca, liderlik ettiği “Azatlık Hareketi”nden geçici olarak istifa ederken “Alevi Lisesi” nin binasına taşındı.

Bahtiyar Şura Meclisinde yaptığı konuşmada “Geçici hükümetine bir şaka ve laf düzeyinde kaldığı sürece katlanırım. Ben gelecekte seçimler düzenleninceye kadar kendi yasal Başbakanlık görevimde kalırım” dedi.

Bahtiyar bu konuşmasında ayrıca Mecliste bulunan Ordu Komutanlarından birine hitaben “Hükümetimde gördüğünüz bu boş yerleri ben bilerek boş bıraktım. Bu görevleri Mühendis Mehdi Bazergan’ın tanıtacağı kişilerle doldurmak istiyorum” diye bildirdi.

Zahidan kentinde Şiiler ve Sünniler yan yana düzenledikleri yürüyüşlerle İmam Humeyni’yi sonuna kadar destekleyeceklerini haykırarak Bazergan hükümetini teyit ettiklerini ilan ettiler.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.