EyyamullahHaberlerİranOrtadoğu

Adım Adım İnkîlaba: 7 Şubat 1979

İmam Humeyni(as) Alevi Lisesi binasında Adliye avukatlarından bir grupla görüşmesinde “Kaçıp sığındığı ülkeden Şah’ı geri isteyeceğiz. Şah, yargılanmalı” diye vurguladı.

Bundan tam 30 yıl önce, bugüne tekabül eden 7 Şubat 1979’da, İmam Humeyni(as) Ahvazlı din adamlarıyla görüşmesinde, “Siz bu inkılâb hareketini sürdürmekle mükellefsiniz” diye vurguladı.

ABD Cumhurbaşkanı, Dış İşleri ve Savunma Bakanları, İran’dan yeni dönen General Haizer’le İran İslam İnkılâbı hareketiyle ilgili son gelişmeleri görüştüler.

ABD Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü, “Biz diplomatik yollarla, Mehdi Bazergan dâhil tüm siyasi gruplarla temas halindeydik. Tabi Bazergan Başbakan olduktan sonra bu temaslarımız kesildi” dedi.

ABD Dış İşleri Bakanlığı Bahtiyar hükümetini hala tanıdığını açıkladı.

Birkaç eski politikacı Bahtiyar’ı istifaya davet etti.

Bazergan ile Bahtiyar’ın aradaki meseleleri barışçı yollarla çözümlemek üzere müzakerelerde bulundukları söyleniyor.

İran’ın Arap,Fars,Kürt,Beluç halklarıyla birlikte Türkler de İmam Humeyniye tam destek verdiler, Tebriz,Erdebil ve diğer birçok Türk şehrinden sonra, yine bir Türk bölgesi olan Zencan şehrinin halkı ve din adamları da o güne kadar benzerine rastlanmamış bir şekilde 50 bin kişilik bir yürüyüş düzenleyerek, İmam Humeyni(ks) ve onun direktifiyle kurulan geçici hükümeti desteklediklerini ilan edip “İmam Humeyni’ye canımız feda!”, “Ya Humeyni, Ya hiçkimse!”, “Şaha ölüm! Humeyni’ye can feda!” sloganlarıyla Zencan şehrinin semalarını inlettiler. Bu büyük yürüyüş, dünya basınınca görmezden gelindi.

Londra ve Moskova radyoları: “Pehlevi Şahı’na karşı oldukları için Ordudan atılan İranlı yüzlerce Subay, İmam Humeyni’yi(ks) desteklediklerini ilan ettiler” diye bildirdiler.

Associated Press “Orduya yakın batılı diplomatlara göre, Şah’a bağlı Generaller, kendilerini darbe yapacak kadar güçlü görmüyorlar” diye kaydetti.

13 Milletvekili daha istifa etti.

Enver Sedat, Fas’ta bulunan Pehlevi Şahı’yla temas kurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (55) içerik yüklenmiştir.