EyyamullahHaberlerİranOrtadoğu

Adım Adım İnkîlaba: 8 Şubat 1979

Hava Kuvvetleri personelinden bir grup, İmam Humeyni(as) karşısında geçit töreni düzenleyip, marşlar söylerken, İmam Humeyni’nin liderliğindeki İslami hareketle dayanışma içerisinde olduklarını vurguladı.

Bundan tam 30 yıl önce, bugüne tekabül eden 8 Şubat 1979’da, Hava Kuvvetleri personelinden bir grup, İmam Humeyni(ks) karşısında geçit töreni düzenleyip, marşlar söylerken, İmam Humeyni’nin-ks- liderliği altındaki İslami hareketle dayanışma içerisinde olduklarını vurguladı.

Riyad basın-yayın organları “Mühendis Bazergan Orduyu ikna edemediğini, askerlerin Şah anayasasını desteklediklerini açıkladı. Bazergan ayrıca Başbakan olarak atanmasının ardından halka hitaben yaptığı ilk konuşmasında, “Ben hep asfalt ve düz yollarda hareket etmek zorunda olan zarif bir arabaya benziyorum” dedi” şeklinde bir haber verdi.

Pehlevi Ordusu Genel Kurmay Başkanlığı Keyhan gazetesinin yayımladığı Hava Kuvvetleri personelinden bir grubun İmam Humeyni’yi (ks) ziyaret ettikleri ve karşısında geçit töreni düzenlediklerini gösteren fotoğrafı yalanladı.

Şah’ın taraftarları, iç kargaşayı körüklemek niyetiyle Hoy kentinde yangınlara sebep olurlarken, Gunbed kentinde de fitneci bir grup kadınlar hamamına saldırdı.

Tahran’da saltanat ve İslam İnkılâbı taraftarları arasında arbede yaşandı.

Los Angeles Times gazetesi muhabiri Ferahabad sokağında çıkan silahlı çatışmada kurşun isabeti alarak hayatını kaybetti.

Tahran’da halkın gösterileri, Pehlevi Şahı’na bağlı kalan askerlerin silahlı müdahalelerine rağmen şiddet kazandı.

Kaddafi, İran halkının inkılâp hareketini desteklediğini açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.