EyyamullahHaberlerİranOrtadoğu

Adım Adım İnkîlaba: 9 Şubat 1979

Tahran’da Şah’ın Özel Muhafız Alayı güçlerinin Hava Kuvvetleri kışlasına saldırmaları üzerine silahlı sokak çatışmaları başladı.

Bundan tam 30 yıl önce, bugüne tekabül eden 9 Şubat 1979’da, İmam Humeyni’nin İran’a dönüşüyle ilgili çekilen filmlerin televizyondan akşam haberlerden sonra yayınlanacağını bildirilmesi üzerine, Hava Kuvvetleri personeli akşam kışlada televizyon önüne toplandı. İmam Humeyni’nin-ks- görüntüsünün belirmesiyle hep bir ağızdan salâvat çekildi. O sırada Muhafız Alayı güçleri, Hava Kuvvetleri personeline doğru ateş açtılar. Böylece silahlı çatışmalar başladı.

Hava Kuvvetleri personelinin kaldığı yurtların civarında evleri olan sivil halk, silah seslerinin duyulmasıyla kışlaya doğru hücum etti. İlk gelenler durumu öğrenir öğrenmez, civardaki diğer ev sakinlerine de haber vermek için koşuştular. Böylece kısa bir süre sonra büyük bir kalabalık yurtlara yakın duvarların kenarına dikilerek, haykırdıkları “Tekbir” sesleriyle hava kuvvetleri personeline destek verdi.

Sivil halkın yurtlar etrafındaki bekleyişi, akşam saat 10’dan başlarken saatlerce devam etti. Halk, orayı terk ettikleri takdirde, Muhafız Alayı güçlerinin yeniden Hava Kuvvetleri personeline karşı saldırıya geçebileceklerinden korkuyorlardı. Sonunda durumlarını İmam’ın Bürosuna bildirerek, ne yapmaları gerektiğini sordular. İmam Humeyni bürosundan dağılmayın cevabı geldi.

Bölge halkı böylece lastikleri ateşe vererek ısınmaya çalıştı. Bu durum, gece yarısından sonra saat 3 buçuğa kadar devam ederken, o sıralarda, sıkıyönetim memurları halkı korkutmak için makineli silahlarıyla havaya ve etrafa ateş açarak yaklaştılar. Orada beklemekte olan halk, civardaki sokaklara sığındılar. Ancak yine de, 152 kişi sıkıyönetim askerleri tarafından gözaltına alınıp, karakola teslim edildi.

Bir rivayete göre, daha sonra halkın karakollara saldırmaları sırasında ele geçen ilk karakol, aynı karakoldur.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.