ArabistanBahreynHaberlerOrtadoğuYemen

Af Örgütü: ABD, Arabistan Ve Bahreyn İle Silah Anlaşmasından Vazgeçmelidir

Uluslararası Af örgütü Trump’a bir mektup yazarak, Arabistan ve Bahreyn’e silah satmanın bir tek uluslararası yasalara karşı olarak binlerce sivili Yemen’de öldüren Suudi öncülüğündeki kolalisyonu silahlandıracağını belirtti.
Uluslararası Af örgütü araştırmacıları Yemen’deki yıkılmış yerleşim binaları arasında yüksek sayıda ABD yapımı bomba bulmuş. Söz konusu bombalar arasında uluslararası kanunlara göre yasak olan bazı bombalar da keşfedildi.

Söz konusu mektubun devamında ise Suudi Arabistan’ın Yemen’de savaş kurallarını ihlal ettiğine değinerek ABD hükumetine yönelik şöyle açıklamada bulunuyor:

‘’Suudi Arabistan, Bahreyn ve diğer koalisyon üyelerinin söz konusu yeni ABD’li silahları Yemen’de sivilleri öldürmek için kullanma tehlikesi var. bu problem sizin( ABD) hükumetinizi savaş cinayeti veya Uluslararası kanunları ihlal etme yönünde müdahale etmeye yol açacaktır.

Suudi Arabistan Yemen’e yaptığı saldırılarda insan hakları ve savaş kurallarını defalarca ihlal ederek, okulları, hastaneleri, camileri, yerleşim binalarını, alt yapıları hedef alarak, sivilleri öldürüyor. Suudi Arabistan 2015 Mart tarihinde Yemen’e karşı askeri saldırılarını başlattı. Bu saldırıda ‘Binlerce sivil’ canını kaybetti. ABD ise silah temini dışında Suudi Arabistan’a lojistik destek sağladı.

Uluslararası Af örgütünün Başkanı yayınladığı bir bildiride’’ söz konusu silah anlaşması uygulamaya geçerse, aynen ABD Cumhurbaşkanı Trump’ın yanan bir evin üzerine petrol dökmesine ve çıkış yolunu da kapatması anlamına geliyor’’ dedi.

Uluslararası Af örgütü Başkanı açıklamasının devamında ise şöyle konuştu:

‘’ABD İnsan haklarını ihlal eden hükumetlere silah temin etmemelidir. ABD bu şiddetten kaçmaya çalışanların yolunu kapatmamalıdır. Suudi Arabistan ve Bahreyn için silah temin etmek, savaş cinayetinde suç ortağı olma tehlikesini de beraberinde getiriyor ve bu eylemin Yemen halkının ABD’ye yolculuk yapmasını yasaklama ile beraber gerçekleşmesi, bu konudan da fazla tamami ile insan vicdanına karşı bir problemdir. ABD Cumhurbaşkanı Trump söz konusu silah anlaşmasını onaylamamalıdır.’’

Öte yandan ABD güçleri Yemen’e gönderdikleri İHA’lar sayesinde el-Kaide terör örgütünün mevziilerine saldırı düzenleme bahanesi ile gerçekleştirdikleri hava saldırılarında Suudi Arabistan’a doğrudan destek sağlıyorlar ve her saldırıda bir çok sivil Yemenli’yi öldürüyorlar ve gerekçe olarak hesaplamalarda sorun çıktığını öne sürüyorlar.

Yaklaşık bir hafta önce Uluslararası Af örgütü yazdığı bir yazıda İngiltere halkından Yemen’de gerçekleşen Suudi Arabistan’ın ölümcül savaşını göz önünde bulundurarak, bu ülkenin parlamento temsilcilerinden İngiltere hükumetine baskı kurarak bir an önce Suudi Arabistan’a silah aktarımına son vermesini sağlamasını istemelerini istemişti.

Başa dön tuşu
Kapalı