ArabistanHaberlerOrtadoğu

Af Örgütü’nden Suudilere ilişkin insan hakları ihlalleri açıklaması

Uluslararası Af Örgütü bir rapor yayınlayarak, Suudi Arabistan tarafından ihlel edilen insan halkları maddelerini ele aldı.

El Alem sitesinde yer alan habere göre, Uluslararası Af Örgütü son zamanlarda yayınladığı bir raporda Suudi Arabistan rejimi tarafından ihlal edilen insan hakları maddelerini ele aldı.

Söz konusu maddeler şu şekilde:

Üç buçuk yıl boyunca Yemen savaşında rol oynayan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon tarafından hastanelerde, okullarda ve evlerde yapılan patlamalar sonucu çocuklar da dahil binlerce sivil hayatını yitirdi.

Suudi yetkililer, elektronik suçlar ve terörle mücadele kurallarını kullanarak ülkedeki aktivistlerin barışçıl faaliyetlerini bastırmaktadır.

Bu yıl Suudi Arabistan’da kadın haklarını savunan birçok activist tutuklanırken, bunlara yönelik idam cezası uygulanmaya devam ediyor.

Suudi mahkemelerinde yargılanan bazı tutuklu ve sanıklar rejimin yetkilileri tarafından işkence edilmektedir.

Bü ülkede yürütülen yasalardan dolayı kadınlar halen ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar.

Şii azınlığının ayrımcılıkla karşı karşıya kalması onların devlet hizmetlerinden yararlanmalarını engelliyor.

Suudi yetkililer, Uluslararası Af Örgütü veya yabancı diplomatlarla gazeteciler gibi bağımsız insan hakları örgütleriyle ilişkide bulunan aktivistleri cezalandırıyor.

Geçenlerde de gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından Uluslararası Af Örgütü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bu cinayrtle ilgili belirsizlikleri ortaya çıkarmaya yönelik bağımsız bir soruşturma başlatma çağrısında bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.