AfganistanAmerikaDünyaHaberlerOrtadoğu

Afgan aileleri, ABD’nin özrünü kabul etmedi

ABD’nin Kabil’de düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybedenlerin aile ve yakınları, Washington’un bu saldırı ile ile ilgili özrünü kabul etmediler.

ABD’nin İHA’lı saldırısında ölen Afganların aile ve yakınları, Washington’un özür dilmesinin yeterli olmadığını, Amerikalılar’ın Afganistan’daki varlığından dolayı özür dilemeleri gerektiğini vurguladı.

Bazı kurbanların yakınları ise, ABD’nin tazminat ödemesini isterken, kimileri de saldırının sorumlularının cezalandırılması çağrısında bulundular.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı McKenzie, ABD’nin 29 Ağustos’ta Kabil Havalimanı yakınlarında düzenlediği hava saldırısında 7’si çocuk olmak üzere 10 sivilin öldüğünü kabul etti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby’nin günlük basın toplantısına video konferans yöntemiyle bağlanan McKenzie, “Söz konusu saldırıda 7’si çocuk 10 kadar sivilin öldüğü sonucuna vardık. Dahası bu saldırının hedefindeki araçtakilerin ya da ölenlerin DEAŞ/K ile bir bağlantısı yok ya da ABD güçlerine doğrudan bir tehlike arz etmiyor.” ifadesini kullandı.

McKenzie, saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek, “Bu saldırı, kuvvetlerimize ve tahliye ettiğimiz sivillere yönelik tehlikeyi anında engellemek içindi. Ben yürekten bir özür diliyorum. Komutan olarak bu saldırının tüm sorumluluğunu üstleniyorum.” dedi.

Bazı kaynaklar bu saldırıda 12 sivilin hayatını kaybettiğini bildirmişti

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ekim 2022 (25) içerik yüklenmiştir.