AsyaHaberler

Afganistan, ABD’nin dayatmalarına izin vermeyecektir

Haftalık basın toplantısında konuşan Afganistan hükümet Sözcüsü Vahid Ömer, stratejik anlaşmanın imzalanmasının hiçbir şekilde Afganistan’a ABD veya başka bir ülkenin nüfuz dayatmasına veya etkilemesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Ömer “Afganistan hükümeti dış politikasında bir denge oluşturma çabasında. Bir taraftan komşu ülkelerle iyi komşuluk ve yakın ilişkilere diğer taraftan da dünya ve özellikle ABD ile stratejik ilişkilere önem veriyor” dedi.

Ömer “Afganistan, hayatını devam ettirebilmek için komşular ve bölge ülkeleriyle iyi komşuluk ilişkilerine sahip olmak zorunda ancak Afganistan’a komşu ülkelerin etkilemesine veya nüfuz dayatmasına izin vermeyecek” dedi.

Stratejik anlaşmanın Afganistan’ı etkilemeyeceği yönünde ne gibi garantilerin olduğuna dair IRNA muhabirinin sorusuna karşılık Ömer “Afgan halkının menfaatlerini sağlamak, ulusal görüş ve komşuların kaygıları Afgan hükümeti için öncelik taşıyor. Başka ülkelerin Afganistan’da nüfuz dayatmasına veya etkilemesine izin vermeyeceğiz” yanıtını verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.