HaberlerİranOrtadoğu

Afganistan cumhurbaşkanı İran’a geldi

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Uluslararası 1. Nevruz şenliklerine katılmak için İran’a geldi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından Tahran ve Şiraz’da düzenlenen Uluslararası 1. Nevruz şenliklerine katılmak üzere İran’a gelen Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Mahmud Ahmedinejad tarafından kabul edildi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’yle görüşmesinde Nevruz’un İran’la Afgan halkı arasındaki en güçlü kültürel değer ve müştereklerden biri olduğunu vurgulayan Dr Mahmud Ahmedinejad, bunun bölge ülkeleri için çok önemli bir değer olduğunu hatırlattı ve İran’la Afganistan arasındaki ilişkilerin giderek güçlenmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai de, Cumhurbaşkanı Dr Mahmud Ahmedinejad ve İran halkının Nevruzunu kutlayıp, iki ülke arasındaki ilişkilerin bundan sonra çok daha güçlü bir gelecek vaat ettiğini söyleyerek, Nevruz’un Uluslar arası bir bayram olarak kutlanmasının bölge ve dünya kültürü üzerinde önemli etkiler yaratabileceğine değindi ve “Nevruz bizim için en büyük bayramlar arasında yer alır, sevgi, dostluk ve eşi dostu ziyaret ayıdır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.