AfganistanDünyaHaberlerİranOrtadoğu

Afganistan Dışişleri Bakanı’ndan Emir Abdullahiyan’a tebrik mesajı

Afganistan Dışişleri Bakanı Muhammed Hanif Atmer dün gece İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’a yeni görevinden dolayı tebrik mesajı gönderdi.

Afganistan  Dışişleri Bakanı, Emir Abdullahiyan’ın Dışişleri Bakanı olarak görev süresinin ikili ilişkileri derinleştireceği ve genişleteceği ve iki komşu, dost ve kardeş ülke olan İran ve Afganistan’ın ortak çıkarlara dayalı bölgesel ve uluslararası işbirliğini teşvik edeceği mesajına duyduğu güveni dile getirdi. 

Afganistan Yüksek Ulusal Uzlaşı Konseyi  başkanı Abdullah Abdullah da Pazar gecesi İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ile telefonda görüştü.

Bu telefon görüşmesinde Abdullah Abdullah, Hüseyin Emir Abdullahiyah’ı tebrik etti ve İran İslam Cumhuriyeti’nin Afgan halkının savunmasındaki tutumunu övdü.

Afganistan Yüksek Ulusal Uzlaşma Konseyi Başkanı, ayrıca Afganistan’daki insani durumla ilgili bilgi verirken, İran’a  Afganistan’a insani yardım göndermesi çağrısında bulundu.

Yapılan telefon görüşmesinde iki taraf, kötü bir olgu olan terörizmle, kapsamlı mücadele ihtiyacını ve Afganistan’da tüm etnik grupların ve partilerin katılımıyla kapsayıcı bir hükümetin kurulmasını ele aldı. 

Taraflar, Afganistan’ın geleceğine karar vermesi gerekenlerin Afgan halkı olduğunu  vurguladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.