HaberlerİranOrtadoğu

Afganistan güvensizliğinden işgalciler sorumludur

İran milli güvenlik yüksek konsey sekreteri, İngiltere başta olmak üzere bazı bölge ötesi güçlerin fırsatçı siyasetleriyle müdahalelerinin Afganistan güvensizliğinden sorumlu olduklarını söyledi.

Said Celili, bugün Tahran’da Hindistan dış işleri bakan vekili Nirupama Rao, ile görüşmesinde güvensizliğin artması, uyuşturucu madde üretiminin artması ve Afganistan’daki özellikle de İngiliz güçlerinin işgalindeki bölgelerde diğer şüpheli hareketlerin işgalcilerin gizli hedefleri ve çelişkili siyasetlerinin göstergesi olduğunu söyledi.

İran milli güvenlik yüksek konsey sekreteri ayrıca bazı güçlerin İran nükleer meselesindeki kandırıcı girişimlerine değinerek insanlığa karşı nükleer silah kullanan ve yeni nesil nükleer silahlar deneyip geliştirmekte olan güçlerin başka ülkelerin barış amaçlı nükleer faaliyetlerinden kaygılandıklarını iddia edemeyeceklerini söyledi. Hindistan dış işleri bakan vekili Nirupama Rao ise İran’ın uluslar arası ve bölgedeki denklemlerde rolünü önemli olarak niteleyip İran ile Yeni Delhi ilişkilerinin gelişmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.