AsyaHaberler

Afganistan Halkı IŞİD Teröristlerinin Faaliyetlerini Protesto Etti

Afganistan’ın Nangarhar kentinde, yüzlerce kişi kentin değişik bölgelerinde artan IŞİD (DAEŞ) faaliyetlerini protesto etti.

Nangarhar İl Şura merkezinde toplanan kalabalık, valilik binasının kadar yürüyerek, “DAEŞ’e ölüm”, “Biz DAEŞ’e yönelik geniş çaplı operasyon istiyoruz”, “Güvenlik güçlerine destek veriyoruz” şeklinde sloganlar attı.

Afgan güçleri tarafından Nangarhar kentinin Açin ilçesinde başlayan askeri operasyonun başarısız olduğunu öne süren protestocular, kentin değişik bölgelerinde IŞİD’in faaliyetlerinin her gün daha fazla arttığını ve en kısa zamanda Afgan güçlerinin IŞİD’e yönelik operasyon başlatmasını istedi.

Son aylarda Nangarhar kentinin Çaparhar, Açin ve Paçiragam ilçelerinde IŞİD militanları, Taliban ve Afgan güçleri arasında çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalardan dolayı yüzlerce aile evlerine terk ederek, Nangarhar kentinin merkezi Celalabad’a göç etmek zorunda kalmıştı.

Afgan güvenlik güçleri, yaklaşık 40 gün önce Nangarhar kentinde IŞİD’in merkezi olarak bilinen Açin ilçesinde geniş çaplı bir operasyon başlamıştı. 10 gün devam eden operasyon sonuçsuz sona ermişti.

Açin İlçesi Kaymakamı Haci Galib Mücahed yaptığı açıklamada, ilçenin büyük bir kısmının hala IŞİD kontrolünde olduğunu, Afgan güçlerinin operasyonu sırasında IŞİD’ten temizlenen bölgelerde kontrol noktaları kurulmadığı için, bu bölgelerin de yeniden IŞİD’in eline geçtiğini kaydetti.

Nangarhar’da ve özelikle Açin’de IŞİD tehdidinin her gün daha da artığını ifade eden Kaymakam Mücahed, Afgan hükümetinin ve güvenlik güçlerinin IŞİD ile mücadele için düzenli bir strateji üreterek, örgütün genişlemesini önlenmesi gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (40) içerik yüklenmiştir.