AsyaHaberler

Afganistan hükümeti Taliban ile ateşkesi uzattı

Afganistan cumhurbaşkanı Eşref Gani, Taliban ile ilan edilen ateşkes süresinin tek taraflı olarak uzatıldığını açıkladı.

Ateşkesin ne zamana kadar uzatıldığına ilişkin herhangi bir bilgi vermeyen Eşref Gani, Taliban’dan olumlu cevap beklediklerini ve amaçlarının barışın sağlanması olduğunu ifade etti.

Gani, ateşkes kararına saygı amacıyla tutuklu 46 Taliban militanının serbest bırakıldığını kaydederek, ateşkesle ilgili Taliban’dan olumlu cevap almaları durumunda tutuklu olan diğer örgüt mensuplarının da serbest bırakılacağını söyledi.

Ateşkes kararının her iki tarafın da barış için ortak düşüncede olduğunu gösterdiğini dile getiren Eşref Gani, Afganistan halkının artık barış istediğini vurguladı. Taliban’dan ise Gani’nin söz konusu açıklamasına henüz cevap gelmedi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, 20 Haziran’a kadar Taliban’a yönelik geçici ateşkes ilan edildiğini bildirmişti. Gani, ateşkesin 12 Haziran’da başlayıp, 19 Haziran’da sona ereceğini söylemişti.

Taliban da Ramazan Bayramı’nda 3 günlük ateşkes kararı aldıklarını açıklamıştı.
Taliban, 2001’deki ABD işgalinin ardından ilk kez ateşkes ilan etti.

Bu arada Afganistan Herat emniyet müdürü, barışın yerleşmesi ve arabuluculuk amacıyla, Herat’ın güvensiz olan illerine giderek bazı Taliban liderleriyle görüşüyor.

Öte yandan AB dış siyaset sorumlusu Federico Mogherini de, yayınladığı bildiride Afganistan’da ateşkesi desteklerini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.