DünyaHaberlerOrtadoğu

Afganistan hükümetinin yerel Ordu kurma kararı

Afganistan Savunma Bakanlığı güvenlik alt yapısının güçlendirilmesi amacı ile ülkede ” yerel Ordu” adı altında Afganistan’ın çeşitli bölgelerinde güvenliğin sağlanması için yeni bir Ordu’nun kurulacağını bildirdi.

Afganistan Savunma Bakanlığı sözcüsü Muhammed Radmeneş bu bağlamda yaptığı açıklamada söz konusu yeni Ordu güçlerinin Afganistan polisi ve ordusu eski personelinden oluşacağını açıkladı. Savunma Bakanlığı sözcüsü Radmeneş ayrıca Ordu güçlerinin ilçeler ve köylerde konuşlanacağını duyurdu.
Alınan haberlere göre söz konusu güçlerden 193 kişilik ilk grup Laghman vilayetinde Mihtarlam kentinde konuşlandı.
Afganistan hükümetinin ülkede güvenlik altyapının güçlendirilmesi programı, şiddet ve huzursuzluğa karşı yeni insan gücü kapasitesinden yararlanmaya dayalıdır, zira son aylarda terör örgütlerine karşı zayıf tutumundan dolayı Kabil yönetimine yoğun eleştiriler yapılmıştır.
Afganistan’da terörizme karşı çeşitli halk gruplarının kabiliyetlerini kullanmak, son yıllarda ülke yetkilileri ve askeri uzmanlarının dikkatini çeken konulardan biri olmuştur. Eski polis ve Ordu mensupları ekseninde yerel Ordu’nun kurulması programında, hükümet yetkilileri güvenlik güçlerinin sayısının artması ile ülkede radikalizm ile mücadele, istikrar ve huzurun sağlanması için Güvenlik ve Savunma kurumlarının performansının artmasını bekliyor.
Tabii ki Afganistan savunma Bakanlığı’nın yeni programı, geçen sene meclis milletvekilleri tarafından önerilen planın benzer modeli olabilir. Söz konusu milletvekilleri yasal bir kurum çerçevesinde bazı kişileri çeşitli köylerde ve kentlerde silahlandırarak terörizm ile mücadele ve güvenliğin sağlanmasına yardımcı olmaları için halk kapasitesinin kullanılmasını önermişti. Tabii ki bu öneri o dönemde ciddi muhalefetle karşılaştı. Öneriyi eleştirenler kentlerde ve köylerde halkın kuralsız silahlandırılmasının, belirlenen görevlerin dışında silahların suistimal edilmesi, hatta kişisel kavgalarda ve anlaşmazlıklarda kullanılabilecek en büyük tehdit unsuru olabileceği, bunun ise güvenliğin tam tersi sonuçlar doğurabileceğini belirtiler.
Mevcut şartlarda Afganistan savunma Bakanlığı’nın Ordu güçlerini kullanarak gerçekleştirmek istediği programı, aslında milletvekillerinin daha önce yapmış olduğu önerinin gelişmiş versiyonu olarak savunma Bakanlığı’nın, kurulacak orduyu daha dikkatlice kontrol edilmesinden ibarettir. Üstelik Afganistan’da yerel Ordu planında kullanılacak olan personel daha önce gerekli askeri eğitimleri polis ve Ordu tarafından almıştır.
Bu arada Afganistan savunma Bakanlığı’nın yerel Ordu kurma kararı, bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Temsilciler Meclisi savunma ve güvenlik Komisyonu Başkanı İkbal Safi bu bağlamda yaptığı açıklamada benzer Ordu’nun güvensiz bölgelerde kısa vadeli etkili olabileceği fakat zaman aşımı ile söz konusu kişilerin kendi silahlarını suistimal ederek halka eziyet edebileceğini belirtiyor.
Görünüşe göre kavmi ve kabilevi yapıya sahip Afganistan toplumunda silahları suistimal etmek, ülkedeki tüm resmi ve yarı resmi silahlı güçler kuruluşlarını kapsıyor; bu yüzden bu sorunun çözümlenmesi için profesyonel program ve personele ihtiyaç duyuluyor. Zira uzmanların da belirttiği üzere yerel orduya alınacak personelin dikkatlice seçilmemesi durumunda ülkedeki güvenlik sorunu daha komplike haline gelecektir. Böylece kabil yönetimi bu durumda sadece Taliban, el-kaide, IŞİD ve diğer terör grupların yanısıra kendi eli ile silahlandırdığı ve üstelik polis ve ordu güçlerince daha önce eğitilen köy koruyucuları ile de savaşması gerekir.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.