AsyaDünyaHaberler

Afganistan işgalcisi yabancı güçler derhal çekilmelidir

İran’ın BM daimi temsilcisi Afganistan hükümetini destekleyerek yabancı askerlerin derhal bu ülkeyi terk etmesini istedi.
İran’ın BM daimi temsilcisi Muhammed Hazai dün Afganistan konusunun ele alındığı genel kurul toplantısında Afganistan hükümetini destekleyerek yabancı askerlerin derhal bu ülkeden çekilmesini istedi. Hazai terör girişimlerinden dolayı sivil can kaybının artmasına değinerek Afganistan’da güvensizliğin artmasının bu ülkede büyük güçlerce terör grupları ve aşırıcılık yanlılarının susturulması yönündeki girişimlerin onları cesaretlendirdiğini söyledi. Hazai BM genel kurul toplantısındaki konuşmasında yabancı güçlerin askeri girişimlerinin Afgan halkı ve kamuoyunu meşgul eden başlıca kaygılardan biri olduğunu belirterek yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi ve bu ülke idare ve kontrolünün Afganistan halkına devredilmesinin zaruri olduğunu söyledi.
Hazai, ayrıca Afgan halkının uluslararası toplumun desteğini günlük hayatında hissetmediği sürece barış ve istikrarın sağlanmayacağını söyledi. İran’ın BM temsilcisi İran’ın güvenlik, istikrar ve toplumsal kalkınma sağlanması için Afganistan halkı ve hükümetini çok yönlü desteklediği üzerinde durarak İran’ın Afganistan seçimlerine sıcak baktığı ve bu ülke halkı ve hükümetini seçimlere coşkulu katılımından dolayı kutladığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.