AvrupaHaberler

Afganistan konferansına İran’ın katılımı önemli

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Barry Marston, Londra için İran gibi kilit komşuların Afganistan’ın siyasi ve ekonomi istikrarın sağlanması ve güçlendirilmesi yönündeki çabaların merkezinde yer almasını görmenin önemli olduğunu belirtti.

Marston “Londra’daki Afganistan Konferansı önemli bir olay olarak değerlendirilmeli. Bundan amaç, Afgan hükûmeti için destekleyici bir rol oynamaktır. NATO’nun Afganistan savaşına katılımını destekleyen 40 ülkenin dışında İran devleti de bunun gelişmesine yardımcı olabilecek önemli bölgesel bir ülke” dedi.

Afganistan Konferansı’nın 28 Ocak tarihinde Londra’da yapılması bekleniyor. Bundan önce de Londra Konferansının hedeflerinden birinin yabancı güçlerin Afganistan’dan geri çekilmesi için bir zaman takviminin belirlenmesi olduğu açıklanmıştı.

Londra Konferansı çalışmalarına güven duymayan bazı Avrupa ülkesi, konferansa katılım ve başarılı sonuçlanması konusunda da tereddütler olduğuna inanıyor.

İngiltere’de yapılan son anket sonuçlarına göre halkın yüzde 70’i Afganistan savaşına karşılar ve bu yıl sonuna kadar askerlerin ülkeye geri dönmesini istiyorlar.

İngiliz halkının Afganistan’da savaşın sürmesinden kaygı duyduğunu kabul eden Marston, Londra Konferansından amacın siyasi bir çıkar sağlamak olmadığını da iddia etti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.