AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Afganistan Maliye bakanı İran ekonomi bakanı ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı ve Afganistan Maliye Bakanı, iki ülke ticari münasebetlerinin artırılması yollarını görüştüler.

Ekonomik ve Maliye Haberleri Kanalı ŞADA’nın bildirdiğine göre dün Tahran’da Afgansitan maliye bakanı Eklil Hekimi ile bir araya gelen İran Ekonomi ve maliye bakanı Ali Tayyib Niya, İran ve Afganistan arasındaki ortak tarihi, dini ve kültürel yönlere değinerek, İran halkı ve yetkililerinin Afganistan’a bakışının farklı ve özel bir bakış olduğunu bildirdi.

İran Ekonomi bakanı, İran ve Afganistan’ın komşu olması, aralarındaki mesafenin çok yakın olması ve sonuç itibariyle taşımacılık masraflarının çok düşük olmasının iki ülke arasındaki ticari münasebetler ve ekonomik işbirliğinin her geçen gün daha da artmasına sebep olabileceğini bildirdi.

Afganistan Maliye bakanı Eklil Hekimi de bu görüşmede İran ve Afganistan arasındaki ilişkilerin gelişmesini olumlu karşılayarak, Afagnlı yetkililerin kısa vadede özellikle sigorta ve bankacılık ilişkilerinin daha da gelişmesini istediklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.