AsyaHaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Afganistan, NATO için yeni bir Vietnam olacaktır

Devrim Muhafızları Komutanı ve Kuvvetler Genel Komutanı’nın Yüksek Danışmanı olan Tümgeneral Dr. Seyyid Yahha Rahim Sefevi, bölge meseleleri üzerinde değerlendirmeler yaptı.

“Obama yönetiminin askeri tutumu nedir?”şeklindeki soruyu yanıtlayan Tümgeneral Seyyid Yahya Sefevi, Bush’un askeri tutumu Obama yönetiminde bir değişikliğe uğramadığını söylemke, ABD’nin askeri güçleri sayısı Irak’ta 35 bin kişi azalırken Afganistan’da arttığını, NATO ve İSAF olmak üzere Afganistan’da toplam 83 bin asker görev yaptığını belirtti.

ABD’nin Afganistan’da yenilgiye uğraması Irak’takinden daha ağır olacağını İfade eden Sefevi, “ABD ve müttefikleri için Afganistan yeni bir Vietnam’a dönüşecektir”şeklinde konuştu.

Bölgedeki güvenliksizlik hakkında da değerlendirme yapan Tümgeneral Seyyid Yahya Sefevi konuşnasına şöyle devam etti; “Batı Asya, Pakistran, Afganistan ve Ortadoğu’da bulunan 200 binden fazla yanabcı askeri güçten ve ayrıca Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Suudi Arabistan ülkelerine milyarlar dolar değerinde satılan askeri techizatlardan ve bölge petrollerini talan etmelerinden dolayı Ortadoğu ve Batı Asya’daki güveliksizlik günden güne artmaktadır .”

Tümgeneral Sefevi, ABD ve NATO’nun askeri güçleri bölgeyi terk etmek niyetleri olmadığı gibi İran, Çin ve Rusya ülkeleri ise bu durumdan endiş duyduklarını belirtmekle, “Ortadoğu’da barış ve güvenliğin sağlanması için işgal güçleri bölgeyi terk etmeli”dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.