AsyaHaberler

Afganistan Ordusu Helmand Şehrine Askeri Sevkiyat Yapıyor

Taliban’la hükümet güçleri arasında şiddetli çatışmaların günlerdir sürdüğü Afganistan’ın güneyindeki Helmand kentine asker sevkiyatı devam ediyor.

Afganistan Güvenlik Konseyi Sözcüsü Tawab Gorzang, yaptığı açıklamada, özel harekat ve hava birlikleri başta olmak üzere, Helmand kentine onlarca askeri birlik gönderildiğini söyledi.

Taliban üyelerinin iki gün önce, Helmand’ın Sangin ilçesini ile geçirdiği kentte savaş haritasının yakın günlerde Afgan güvenlik güçlerinin lehine değişeceğini vurgulayan Gorzang, kentin Gereşk, Vaşir, Hanşin ve Marce ilçelerinde şiddetli çatışmaların devam ettiğini bildirdi.

Gorzang, Afgan hükümetinin Helmand kentindeki savaşla çok yakından ilgilendiğini, savunma ve içişleri bakanlıklarının bölgedeki güvenlik güçlerinin tüm ihtiyaçlarının karşılanması için seferber olduğunu belirtti.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Devlet Veziri ise, Afgan ordusunun özel kuvvetlerinin son iki günde kentte 200’ün üzerinde operasyon gerçekleştirdiğini ve hava kuvvetlerinin hava saldırıları dahil 300’ün üzerinde uçuş gerçekleştirdiğini aktardı.

Veziri, Helmand kentinde Taliban’ın yanında çok sayıda yabancı savaşçının da Afgan güçleriyle çatıştığını, devam eden savaşın bölgedeki istihbarat örgütleri tarafından desteklenen bir savaş olduğunu iddia etti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.