AsyaHaberler

Afganistan savunma bakanlığından Putin’in temsilcisine tepki

Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Putin’in Afganistan özel temsilcisinin açıklamasına tepki göstererek, bu ülkede IŞİD terör örgütü mensuplarının sayısının git gide azalmakta olduğunu bildirdiler.

İran haber ajansının bildirdiğine göre, Rusya’nın Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, Moskova’nın IŞİD savaşçılarının kuzeyde Tacikistan ve Türkmenistan’a sınır bölgelerde artan varlığından özellikle kaygı duyduklarını söyledi.

Kabulov Sputnik haber ajansına yaptığı açıklamada, “Rusya, Afganistan’da IŞİD’in yükselişi hakkında alarm zillerini çalan ilk ülkelerden biri oldu. IŞİD, ülkedeki gücünü son dönemde önemli ölçüde artırdı. Tahminlerimize göre, militanların sayısı 10 bini geçiyor ve Suriye’yle Irak’tan yeni savaşçıların gelişiyle birlikte bu sayı artmaya devam ediyor” diye konuştu.

Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Dolet Veziri, Kabulov’un bu iddiasını reddederek, IŞİD’in Afganistan’daki üyelerinin sayısının azaldığını bildirdi.

Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta olduğu gibi Afganistan’da faaliyet göstermesi imkanı olmadığını çünkü bu terör örgütünün Afganistan halkı nezdinde bir yerinin olmadığını bildirdi.

IŞİD’in Afganistan’ın Nengerhar, Cozcan ve Serpol eyaletlerinde aktif olduğu belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.