HaberlerOrtadoğu

Afganistan “uluslararası işbirliği alanı” haline gelmeli

İran’ın BM Elçisi, BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen “Afganistan” konulu özel oturumda bir konuşma gerçekleştirdi.
İran’ın BM Elçisi İshak Al-i Habip, BM Güvenlik Konseyi’nde gerçekleşen “Güvenlik ve Kalkınma Arasında bir Bağlantı Olarak Afganistan ve Orta Asya’nın Bölgesel İşbirliği” konulu özel oturumda bir konuşma yaptı.

Güvenlik ve kalkınma arasındaki yakın bağlantıya dikkati çeken Al-i Habip, “Afganistan’ın ABD’nin işgalinden sonra daha güvenli bir ülke haline gelmedi. Aslında, ABD’nin Afganistan’a saldırması veya bölgemize yapılan herhangi bir saldırganlık güvenlik durumunu iyileştirmemiştir tersine güvenliği daha da kırılgan bir hale gelmesine sebep olmuştur” ifadelerinde bulundu.

“İran’a göre Afganistan rekabet alanı değil, uluslararası işbirliği alanı olmalı” diyen Al-i Habip, sözlerini şöyle sürdürdü: Uluslararası toplum ve bölgedeki tüm ülkeler bu fırsatı değerlendirerek altyapı, ticaret, yatırım ve ulaşım gibi çeşitli alanlarda Afganistan’la ekonomik işbirliğini güçlendirmeli. Bunun yanı sıra Afganistan’da barış ve güvenliğin artırılmasını sağlayarak kendileri de bu fırstalardan faydalanmalıdır.

Bunlara ilave olarak İshak Al-i Habip, “Afganistan ile ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi, terörle mücadeleye yardımcı olacak; çünkü terörist ve aşırıcı gruplara katılım alanlarını da zayıflatacaktır” değerlendirmesini yaptı.

İshak Al-i Habip, sözlerinin bir kısmında da, “İran, son on yıllarda bu yaklaşım ışığında bölgede barış ve güvenliği inşa etmek amacıyla Afganistan’la işbirliğini güçlendirmiştir” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.