HaberlerAfganistanDünyaOrtadoğu

Afganistan ve bölgenin barış ve istikrarına vurgu

İran, Rusya, Çin ve Pakistan Dışişleri Bakanları, Afganistan konulu ŞİÖ Zirvesi’nin oturumları aralığında, Afganistan’da ve bir bütün olarak bölgede barışı, güvenliği ve istikrarı güçlendirmeye olan bağlılıklarını yeniden teyit ettiler.

Dışişleri Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, İran, Rusya, Çin ve Pakistan dışişleri bakanlarının Şanghay Zirvesi ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü oturumları aralığında Afganistan’daki durumu görüşmek üzere Duşanbe’de bir araya geldiklerini bildirdi. 

Dışişleri Bakanları, Afganistan’da ve bir bütün olarak bölgede barış, güvenlik ve istikrarın güçlendirilmesine olan bağlılıklarını yinelediler.

Afganistan’ın egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğini vurgulayan Dışişleri Bakanları, “Afgan liderliğindeki Afgan mülkiyeti” temel ilkesine bağlılıklarını ve barış, istikrar, kalkınma ve refah hakkına saygının devam ettiğini teyit ettiler. 

Dışişleri bakanları, Afganistan’da milli uzlaşma ve ülkedeki tüm siyasi ve etnik güçlerin çıkarlarını güvence altına alacak kapsayıcı bir hükümetin kurulması gereğini vurguladılar.

Yetkililer ayrıca , Afganistan’daki kırılgan insani, sosyal ve ekonomik durumun yanı sıra bölgedeki bir mülteci dalgasının tehlikeleri konusundaki endişelerini dile getirdiler./

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.