AsyaHaberler

Afganistan’da 2 ABD askeri öldürüldü

Afganistan’da düzenlenen saldırılarda 2 ABD askerinin öldürüldüğü bildirildi. Son kayıplarla ağustos ayı, ABD’nin Afganistan savaşının başlamasından bu yana en fazla askerinin öldüğü ikinci ay oldu.
Afganistan’da Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nün (ISAF) komutasını üstlenen NATO tarafından yapılan açıklamada, bir Amerikan askerinin ülkenin güneyinde, diğerinin de ülkenin doğusunda düzenlenen saldırıda öldüğü bildirildi.
Son saldırılarla ay başından bu yana Afganistan’da öldürülen Amerikan askeri sayısı 43’e yükseldi. Geçen temmuz ayı, yaklaşık 8 yıldır s üren savaşta ABD’nin en fazla asker kaybettiği ay olmuştu. Temmuz ayında 45 ABD askeri öldürülmüştü.
Taliban rejiminin 2001’de ABD öncülüğündeki güçler tarafından devrildiği Afganistan’da son üç yılda saldırı ve şiddet eylemleri giderek arttı. Afganistan’da 60 binden fazla ABD askeri bulunuyor.
Bu arada ABD güçlerinin bugün Afganistan’ın doğusunda bir sağlık kliniğini hedef aldıkları, saldırıda en az 9 kişinin yaşamını yitirdiği bildiriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.