AsyaHaberlerKuzey Amerika

Afganistan’da 5 ABD askeri öldürüldü

ABD İşgalinde bulunan Afganistan’ın güneyinde düzenlenen saldırılarda, 5 Amerikan askeri daha öldürüldü, ABD ordusu,Afgan direnişçiler karşısında acziyetini itiraf ediyor

Afganistan’ı işgal eden ABD ordusu adına yapılan açıklamada, Afganistan’da Amerikan ve NATO güçlerinin Taliban militanlarına yönelik operasyonları artırdığı bölgede dün düzenlenen ayrı ayrı saldırılarda 5 Amerikan askerinin öldürüldüğü belirtildi.

İşgalci Amerikan ordusu tarafından yapılan açıklamaya göre, Amerikan askerlerinden 3’ü yol kenarına yerleştirilen bombayla düzenlen saldırıda, biri açılan ateşte, biri de devriye görevi sırasında öldürüldü. Taliban rejiminin 2001’de ABD öncülüğündeki güçler tarafından devrildiği Afganistan’da son üç yılda saldırı ve şiddet eylemleri giderek arttı. Bir anlamda, eski Sovyetlere karşı ABD’yle işbirliği yapan Taliban , şimdi de hizmet ettiği Amerika tarafından işgale uğrayan vatanları için ABD’ye karşı savaşmak ve vatanlarını işgalden kurtarmak durumunda.
ABD ordusu,Afgan direnişçiler karşısında acziyetini itiraf ediyor.
Sovyet işgalinden kurtulmak için Amerika’yla işbirliği yapanların bu hatası sonucu, şimdi de ABD tarafından işgale uğrayan Afganistan’da 90 binden fazla işgalci ABD askeri bulunuyor ve Amerika ordusu bu ülkenin Müslüman halkının sergilediği direniş sonucu her gün ölü veriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.